Menu

Blog II

Opis zdarzeń

POST SCRIPTUM

jacekbochenskiDrodzy Czytelnicy i Wszystkie Szanowne Osoby śledzące w Internecie Blog Drugi! Informuję, że ta publikacja została zakończona. Chwilowo proszę nie oczekiwać dalszych wpisów do blogu. Za pewien czas powiadomię m.in. na Facebooku, że pojawił się Blog Trzeci,  który uzupełni, mam nadzieję, moją przyszłą trylogię internetową. Serdecznie dziękuję  za towarzyszenie mi w dwóch dotychczasowych Blogach. Proszę mnie jednak nie opuszczać. Dam o sobie znać.

Jacak Bocheński              

HORACY, ODA I,33

jacekbochenski

 


 

Albiuszu nie cierp bólu zbytnio przywiązany 

pamięcią do nieczułej Glycery i gorzkich

elegii nie wyśpiewuj dlaczego cię młodszy

przyćmił i górą jest u wiarołomnej

 

*

 

 znakomita wąskością czoła Likoryda

z miłości do Cyrusa usycha a Cyrus

lgnie ku szorstkiej Foloe lecz prędzej z wilkami

apulijskimi złączą się kozice

 

*

 

niż Foloe pobłądzi z nieładnym  kochankiem

tak sobie chciała Wenus która nie do pary

lubi ciała i dusze brać w spiżowe jarzma

i skute puszczać okrutnie żartując

 

 *

 

mnie samego choć lepsza uwodziła miłość

milszą mi przytrzymała uwięzią Myrtale

wyzwolenica dziksza od adryjatyckich

wód które żłobią krzywy brzeg Kalabrii

 

 

  

 

SKAŁA

jacekbochenski


 

Nim zatrzaśnie się wieko nad Blogiem Drugim,  prosiłoby się bodaj o chwilkę poezji. Blog też trochę kwili. W Pierwszym chwilka poezji była. Był mój wiersz o liściach łopianu. Ale jestem prozaikiem. Nie piszę już wierszy.

 

Miałem dwadzieścia lat lub rok, dwa więcej, gdy przeczytałem i zapamiętałem na całe życie odę Horacego, oznaczoną jako pieśń trzydziesta trzecia w księdze pierwszej, a zaczynającą się od słowa Albi. Jest to imię własne. Po polsku brzmiałoby Albiuszu. Horacy zwracał się po imieniu do Tybullusa, innego, młodszego o jedenaście lat poety, który pisał namiętne, pełne pasji, a niekiedy zgryzoty elegie miłosne i którego Horacy miał potem przeżyć szczególnym trafem o drugie jedenaście lat. Ja przeczytałem odę i zapamiętałem całą słowo w słowo, bo mnie urzekła. Przez lata powtarzałem ją sobie w pamięci. Powtórzyłem głośno, szeptem albo tylko w myśli pewnie ze sto razy.

 

Kiedyś już o niej pisałem, kilka lat po zawarciu  pierwszej znajomości z tekstem. Od tego chyba zaczęła się moja późniejsza długa refleksja nad przekładalnością tekstów antycznych razem z kontekstami w sposób zrozumiały dla człowieka współczesnego. W odzie trudność sprawiało mi jedno słowo: tenuis. Wiedziałem, oczywiście, co znaczy. Przede wszystkim: cienki. Ale jest więcej polskich przymiotników odpowiadających dalszym znaczeniom łacińskiego tenuis. Wyróżniłbym z grubsza trzy kategorie: cienki, wąski; szczupły, chudy; wiotki, delikatny. Która z tych cech może się odnosić do czoła kobiety i świadczyć o nieprzeciętnej urodzie? Chodziło o pewną Likorydę, wspomnianą mimochodem przez Horacego. Usiłowałem się w to wczuć i  po namyśle skłonny byłem wybrać ostatecznie  delikatność. Delikatny zarys czoła, subtelna linia, subtelny wykrój!  Coś takiego gdzieś napisałem. Skarcił mnie ostro za nieuctwo Artur Sandauer. Wąskie czoło!  Najzwyczajniej w  świecie. Wąskie czoło uchodziło według antycznych gustów za piękne.  

Oda I,33, która wcale nie należy do najbardziej znanych i najwyżej cenionych utworów Horacego, mnie osobiście uwiodła. Myśl o przełożeniu jej na język polski, czyli mój najbardziej naturalny, począwszy od kwestii "wąskiego czoła", nie dawała mi spokoju. Wielokrotnie przymierzałem się do  przekładu, nic jednak z tych ostrożnych podchodów nie wynikało.

 

Trzeba wiedzieć, że u Horacego wszystkie słowa zdumiewają związkami, które z sobą tworzą, celnością doboru i siłą ekspresji. W tych zwięzłych strofach nie ma ani jednego słowa niekoniecznego. Tekst jest szczelny jak skała. Zrób tu przekład skały! Zachowaj w maksymalnym stopniu oryginalną kolej słów i znaczeń, bo to ważne, niczego nie pomiń, ale nie użyj żadnego niekoniecznego słowa i logicznie, lecz po horacjańsku bez gładzizny zmieść wszystko w określonej strukturze rytmicznej.

 

I jeszcze coś ledwo uchwytnego należałoby oddać w przekładzie: współbrzmienie poważnego, wręcz dramatycznego tonu z lekko humorystycznym. Nie wiemy, kim była wymieniona w odzie Glycera, ukryta podobnie jak inne osoby, pod greckim pseudonimem. Znamy jedynie poezję Tybullusa i jego emocjonalny temperament. W przekładzie trzeba by radzić sobie z dozowaniem tragizmu i komizmu wsłuchując się w ćwierćtony Horacego i ufając własnej intuicji, 

 

Nie śmiałem rozwiązywać takiego zadania. Zawsze kapitulowałem, aż pewnego ranka  wpadłem nagle w szał. Wstąpił we mnie demon. Oda miotała się, kołatała, dźwięczała i wystukiwała mi swój rytm w głowie domagając się, żebym przerabiał wszystko jej na moje tak, jak potrafię, ale natychmiast. To był mus. Przestałem być zdolny do czegokolwiek innego, do najprostszej innej czynności poza  mówieniem sobie raz tak, raz owak po polsku ody Horacego. Przez trzy dni i noce żyłem w amoku, może nawet bardziej przez noce niż dni, bo kiedy w końcu usypiałem, śniła mi się  oda.

 

Powstał przekład. Będę mógł  zatrzasnąć wieko nad Blogiem Drugim.     

 

KWILENIE

jacekbochenski

 

 

Jeszcze się spotkamy. Mam na myśli tego licealistę, który kilka lat temu w Serocku zapytał mnie o transhumanizm, a ja zapytałem, co to jest. Mam na myśli studentów doktora  Mizery siedzących w Zakopanem z plecakami, notesami i pospolitym uzbrojeniem elektronicznym, niektórych w pozycji lotosu lub kucznej. Wszyscy się jeszcze spotkamy. Przepraszam, że to tak długo trwa i nasza najważniejsza rozmowa o przyszłości świata ciągle się odwleka. Powiem więcej. Znów się odwlecze, i to poważnie, tym razem co najmniej do przyszłego blogu, może  Blogu Trzeciego, bo Drugi właśnie się kończy i w nim już spotykać się nie zdążymy. Ale młodzież nie ma na ogół pretensji o takie nieporządki, o dowolność, nieregularność, chaos czasów i sposobów bycia. Liczę na młodzież.

 

A może doktor Mizera zaprosi nas gdzieś  po raz  trzeci, jak do Serocka i Teatru Witkacego? Z rozmowy o Witkacym zrezygnujemy. Mam inną propozycję. Zanim przejdziemy do transhumanizmu, pomówmy o uczuciach. Co z nimi? Będą w przyszłości? Już ich nie ma?

 

Myślę, że przerwa między spotkaniami  wcale nam tak bardzo nie zaszkodzi, bo młodzieży może się tymczasem udać odkrycie, o które we wczesnej fazie życia trudno. Świat otaczający człowieka nie jest mu dany na zawsze w takim stanie, w jakim się objawił po raz pierwszy. To, że w człowieku zmieniają się , jak w komputerze, jego wewnętrzne ustawienia i programy, to młodzież dobrze wie, bo to do głębi swej istoty ludzkiej  przeżywa. Ale żeby świat?  

 

On przecież jest, czym jest, i nie miał być nigdy czym innym. Zdawało się, że świat człowiekowi to obiecał z absolutną oczywistością, gdy człowiek był dzieckiem. Człowiek to z właściwym dzieciństwu zaufaniem i powagą przyjął. A nagle widzi coś sprzecznego z tym,  co dotychczas widział. Wręcz nie sposób uwierzyć. Świat byłby zmienny, to znaczy chwilowy? Nie tamten objawiony na wieczność, który się zobaczyło w dzieciństwie?

 

Oto jest właśnie to fundamentalne odkrycie, pierwsze z całej serii takich, czekających człowieka w  życiu. Świat będzie się wielokrotnie zmieniał. Chciałem zostawić młodzieży trochę czasu na to odkrycie. 

 

Jednak młodzież nie jest głupia. Młodzież już się w tym zorientowała i wie swoje. Świat zawodzi. Nie można mu ufać. Ale żyć jakoś trzeba, choć są tacy, którzy twierdzą, że nie, lepiej odebrać sobie życie. Ono będzie wszystkim odebrane tak czy owak, a transhumanizmu, gdy może zostanie zastąpione jakimś transżyciem, nie ma jeszcze, dlatego tymczasem warto spróbować życia możliwego z istniejącym, zwodniczym światem Ja, humanista, nie tanshumanista, też tak myślę.

 

A zatem żyć. Ale jak? Zignorować świat, bo to oszust i na nic więcej nie zasługuje? Dogadzać sobie, mieć ten jeden cel? A i tak zabijanie się o to zupełnie wystarczy, żeby człowiek ledwo żył i życie mu zbrzydło. Ale może jednak ono jest piękne? Może da się tworzy i urządzać po swojemu własne, piękne, małe światy? Tylko z przyjaciółmi? Bez? Może jeszcze inaczej?      

 

O tym wszystkim powinniśmy porozmawiać gdy już ja uporam się jako tako ze swoimi  nieustannymi dystrakcjami i wreszcie się spotkamy. I pogadamy sobie o uczuciach, co wydaje mi się najważniejszym tematem w związku z przyszłością świata. A w młodzieży pokładam wielkie nadzieje, bo mam wrażenie, że w niej uczucia wykluwają się raz po raz i kwilą jak pisklęta w klatce. Takie z chowu przemysłowego. Bardzo im źle.   

© Blog II
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci