Menu

Blog II

Opis zdarzeń

MUZYKA

jacekbochenski
Słyszę głos rechoczących w stawie żab. Dwutonowy. Molto vivace.

Słyszę głos przejeżdżających opodal samochodów. Na sygnale. Może policja, może karetki sanitarne, może kolumna rządowa. Głos dwutonowy. Molto vivace.

Oba głosy brzmią w tym samym rytmie. Idealnie zgrane. Divertimento na rechoczące żaby i sygnały dźwiękowe w ruchu drogowym.  Nikt nie skomponował jeszcze takiego utworu? To skomponuje w przyszłości.

Jeśli będzie pokój, oczywiście. I jeśli będą żaby. Samochodów już raczej nie będzie, ale sygnały ostrzegawcze i porządkowe dla jakiejś formy masowego ruchu ludzi nie przestaną być niezbędne,  zatem przyszły utwór muzyczny będzie mógł powstać.     

Nazwa tradycyjna: divertimento. Jednak divertimento - protest przeciw zabójczemu pędowi. Zarazem alarm sztuki zaangażowanej w obronie ostatnich żab świata. Taka myśl w tej muzyce. Ale divertimento koniecznie, bo posthumanistyczni ludzie muszą mieć rozrywkę.  

Sztuka zbuntowana i bijąca na alarm przetrwa wszystkie czasy. Zabita, będzie w nowych mutacjach odrastać i żądać wolności, jak zawsze. Być może ci pędzący na sygnale to policja, która śpieszy poskromić artystów-muzyków. Jednak represja i cenzura tylko inspirują sztukę. Tak będzie.  

Tradycyjne instrumenty nie będą już od dawna używane. Ale z tęsknoty za mglistą przeszłością kompozytor dołączy może trzeci dwutonowy głos. Przez chwile będzie się wahał nad wyborem starego instrumentu. Syntezator elektroniczny czy flet? W końcu wybierze harmonijkę ustną.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • belouga

    Będzie jak zwykle to samo.,ale bardziej (wg Stanisława Lema ).

  • nazumi13

    Przetrwa wszystko piękna muzyka...
    Żaby chyba nie przeżyją. (:

© Blog II
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci